Goya


GOYA

Francisco José de Goya y Lucientes (1746 – 1828), İspanyol ressam.

“Triumvira” diye anılan üç büyük ispanyol ressamdan biridir (diğerleri El Greco ve Velázquez).

14-18 yaşları arasında yerel bir sanatçı olan José Luza’nın yanında çırak olarak çalıştı. Daha sonra Madrit’e ve İtalya’ya giderek sanatını geliştirdi. 1786 da, kırk  yaşında iken saray’a girdi ve bir süre sonra kralın baş ressamı oldu.

Goya’nın daha sonraki hayatı acılar ve sıkıntılarla geçti. Fransa’nın İspanya’yı işgali, savaşın ve yenilginin acı sonuçları onu hem bedenen hep ruhen olumsuz etkiledi. Peşpeşe gelen hastalıklar sonucu işitme duyusunu yitirip sağır oldu. En başarılı eserlerinde bu olumsuz yapının etkileri izlenir.

Daha sonra, kırsal kesimde, kendinden önce de sağır bir adama ait olduğu için “Sağır Adamın Evi” diye bilinen bir ev satın aldı ve kendini toplum hayatından soyutlayarak burada yaşamaya başladı.  Bu evin duvarlarına yaptığı tablolar “Kara Tablolar” adıyla tarihe geçti ve daha sonra Madrit’e götürülerek özel tekniklerle kurtarıldı.

Goya, portreleriyle ünlüydü ama bütün eserleri, kompozisyonlardaki ve tekniklerdeki yeniliklerle sanat dünyasını yönlendirmiştir. Modern sanatın öncülerinden olduğu kabul edilmektedir. Gelecek kuşaklarda başta Claude Monet ve Pablo Picasso, Goya’nın stilini benimsemiştir. Francisco de Goya’nın sanat çizgisini takip eden çıkmadı, ancak sonraki yüzyılda pek çok sanatçı, özellikle Picasso kendisinden ilham almış, en azından etkilenmiştir.

Reklamlar

About esgici

D.P. Worker
Bu yazı Goya içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s